Mysqlde Tablo İçindeki Verileri Değiştirme

Son gelişen 4shared kapanma olayından sonra birçok dizi ve film sitesinin kullandığı 4shared player da doğal olarak patlamış oldu. Bu sorundan dolayı webmaster ların sitelerine yükledikleri filmler çalışmaz hale geldi. Siteniz de 5-10 film varsa oturup elle tek tek düzeltebilirsiniz ama 5000 film varsa herhalde tek tek düzeltmeye çalışmak  10-15 gün sürer 😀

Tabi bu işin kolay tarafı var. Daha önce herhangi bir şekilde phpmyadmin nedir bilen ya da taşıma işlemi yapmış biri kolaylıkla bu 5000 filmde ufak bi değişiklik yaparak çalışır hale getirebilir.

Bu 4shared kapanma olayı üzerinden phpmyadmin de tablolarımızdaki içeriği nasıl değiştireceğimizi anlatayım.

Öncelikle; tablo yapısı field lerden oluşuyor. Yani biz değişikliğimizi belli bi field e uygulayacağız.

Şimdi phpmyadmin e giriyoruz. Girdikten sonra üst tarafta SQL yazan tab var ona tıklıyoruz. Karşımıza kodları yazacağımız bir ekran gelecek. O ekrana aşağıdaki kodları yazacağız.

Yazacağımız kodlar wordpress site için örnek kodlardır.

Şimdi bu kodu yazıp “go” dediğimizde ne olacak onu açıklayayım kodların ne anlama geldiği de bu şekilde netleşecektir.

wp_posts tablomuzda bulunan post_content diye bi field imiz var. Değiştirmek istediğimiz veri  yani (https://www.4shared.com/flash/player.swf) bu post_content adlı field içindeki veri. Yazdığımız kod yardımıyla biz bu veriyi aşağıdaki ile değiştirmiş oluyoruz.

(https://mo-mastermind.s3.amazonaws.com/mediaplayer/player.swf)

Burda dikkat edilecek bir husus var o da post_content field inde bulunan bütün verilere bu işlem uygulanır. Yani bu field de (https://www.4shared.com/flash/player.swf) olan ne varsa (https://mo-mastermind.s3.amazonaws.com/mediaplayer/player.swf) bununla değiştirilir.

Böylelikle tek tıkla binlerce filmi kolaylıkla çalışır duruma getirmiş oluruz. Bu kodları kendi scriptinize kolaylıkla uyarlayabilirsiniz. Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yap