SCCM Domainde Olmayan Sunuculara Ajan Kurma

Bu yazımda Workgroup ortamında çalışan sunuculara SCCM Ajan kurulumunu anlatacağım. Öncelikle eğer sunucunuzu domaine almak konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız sunucuyu domaine alıp ajan dağıtım işlemini group policy üzerinden yapabilirsiniz. Ancak sunucunuzun domain dışı olması elzem ise aşağıdaki adımları uygulayarak ajan yüklemesi yapabilirsiniz.

1-  Host dosyasına (C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts) sccm sunucunuzun kaydını giriyorsunuz. Burda bazı ortamlarda WSUS sunucusundan kaydını girmek gerekebilir. Biz ikisini de girelim.

10.0.1.1 SCCM.hasan.com SCCM
10.0.1.2 WSUS.hasan.com WSUS

2- SCCM sunucumuzdaki ajanı client sunucumuza kopyalıyoruz. Kopyalamayı C:\ nin altına yaparsak daha iyi olur.

\\SCCM\sms_has\Client konumundaki ajan dosyalarını C:\SCCM kalasörü altına kopyalıyoruz. (Burdaki has kısmını kendi ortamınızdaki SMS site kodu ile değiştirmeniz gerekiyor.)

3- C:\Windows\SoftwareDistribution klasörünü siliyoruz. Eğer klasör silinirken hata alıyorsanız öncelikle updateservisini durdurun(net stop wuauserv) Sonra tekrar silmeyi deneyin.

4- Run as admin olarak komut istemcisini açın. Sonrasında ajan dosyalarını kopyaladığımız klasöre girin (cd C:\SCCM) aşağıdaki komut satırını çalıştırın

CCMSetup.exe /Source: “C:\SCCM” SMSMP=SCCM.hasan.com SMSSITECODE=HAS

İşlemler bu kadar. Sonrasında sccm üzerinden eğer otomatik onayınız yok ise ilgili sunucuyu approve etmeniz gerekmektedir. Otomatik onayınız var ise sadece ilgili collection’ın altına almanız yeterli.

Yorum Yap