Uzak Bilgisayarlarda Group Policy Update Yapma

Uzak bir bilgisayarda Grup İlkesinde yaptığınız değişiklikleri güncellemek için kullanılabileceğiniz bir kaç seçenek vardır. Duruma bağlı olarak bir seçenke diğer bir seçenektedn daha etkili olabilir.

Grup İlkesi Yönetim Konsolu (Group Policy Management Console)

Windows Server 2012 veya sonraki sürümlerde çalışan bir ağda, Grup İlkesi Yönetim Konsolu’ndan uzak bilgisayarlarda bir grup ilkesi güncellemesini zorunlu kılabilirsiniz. Daha da iyisi, RSAT (Uzak Sunucu Yönetim Araçları) yüklüyse bunu doğrudan kendi bilgisayarınızdan da yapabilirsiniz.

Group Policy Management Console ‘u açın, güncellemek istediğiniz tüm bilgisayarların bulunduğu OU’ya sağ tıklayın ve Group Policy Update öğesini seçin.

Bu işlem çok sayıda bilgisayarı aynı anda güncellemek istiyorsanız işe yarayabilir, ancak daha az sayıda bir bilgisayar grubunuz ya da gruplarınız varsa, aşağıda bahsedeceğimiz yöntemler daha iyi çalışır.

PSExec

İlk yöntem, PSExec’in komut satırıdır. CMD komut satırını açın ve komut istemi penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırın.

Bilgisayar adı kısmına uzaktan gpupdate yapacağınız bilgisayarın adını yazacaksınız.

Invoke-Command

Domain yapınızda ve ağınızda WinRM yapılandırıldıysa aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Invoke-Update

PowerShell, uzak bilgisayarlarda grup ilkesi güncellemesini yapabilen yerleşik bir komut olan Invoke-Update’e sahiptir.

$computer yerine update yapacağınız bilgisayarın adını yazacaksınız.

RandomDelayInMinutes 0, gecikmeyi belirtir. 0 olarak ayarlarsanız grup politikası hemen güncellenecektir.

Bu komutu kullanmanın tek bir olumsuz yönü vardır. O da istemcinin penceresinde küçük bir Komut İstemi penceresinin açılması ve kısa bir süre sonra kaybolmasıdır.

Yorum Yap