Google Amcadan Penguen Güncellemesi

Seo (arama motoru optimizasyonu) konusunda uzmanların nerdeyse tek amacı google’da üst sıralarda yer almaktır. Ancak google amca’nın geçtiğimiz aylardaki panda güncellemesiyle sıralamalarda ciddi yer değişiklikleri ortaya çıkmıştı.

Tam google’ın panda algoritmasına uyum sağlamışken birden kendimizi penguen algoritmasının kucağında buluverdik. Panda’nın aksine penguen güncellemesi sıralamaları altüst etti dersek yanlış söylemiş olmayız. Bunun en büyük sebebi de  google’ın penguen güncellemesinde webspam diye tabir ettiği siteleri sıralamalarda alt sıralara atmaya çalışması oldu dolayısıyla webspam’in en çok yaygın olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de bundan ciddi oranda etkilendi.

Öncelikle webspam‘in ne olduğunu açıklarsak konuyu daha iyi kavrayabiliriz. Webspam, siteye giren ziyaretçinin okuduğu zaman hiçbirşey anlamadığı, herhangi bir değeri olmayan, sadece siteye kullanıcı çekmek üzere arama terimleriyle dolu sayfalardır. Google translate yardımıyla siteye eklenen yazıları bunlara örnek olarak gösterebiliriz.

Birçok kaliteli site bile bu algoritmadan, yanlışlıkla da olsa, etkilenerek 1.sayfadaki yerlerini kaybetti. Bir nevi kurunun yanında yaş da yandı diyebiliriz.

Google bu güncellemeleri kullanıcılara en doğru sonucu ulaştırmak için yaptığını iddia etse de altında başka nedenlerin olduğunu da düşünenler, hiç de azımsanmayacak sayıda.

One Comment

Yorum Yap