İnternet Tarayıcı Seçimi

Microsoft’un işletim sistemlerinin (Windows) egemen olduğu bir ortamda internet tarayıcı (web browser) olarak “İnternet Explorer” rakipsiz olarak görülüyor. Ama işin aslı bu değil. İnternet Explorer’ın bu kadar yaygın kullanılmasının tek sebebi var o da Windows işletim sistemlerine tümleşik (entegre) edilmiş bir şekilde bilgisayarımıza yükleniyor olması. İlk kez internetle tanışan milyonlarca insan aynı zamanda Internet Explorer la da tanışmış oluyor. İlk olduğundan mıdır, kullanıcıların acemi olduklarından mı, yoksa çok mu sevdiklerinden alternatif bir tarayıcı arayışına kimse girmek istemiyor.

Peki, başka tarayıcı arayışına niye girelim ki diye bir soru aklınıza gelebilir. Cevabı çok basit, güvenlik ve hız. Hem daha güvenli hemde daha hızlı bir tarayıcıyı kim istemez ki. Bu esnada karşımıza bir çok alternatif tarayıcı çıkıyor. Firefox, opera ve safari bunlardan en çok bilinen ve kullanılanları. Bu üç tarayıcıyı da denemiş biri olarak sizlere kesinlikle firefox’u öneririm. Kullanmaya başladığınızda bırakamayacaksınız. Yıllardır kullandığım ve hemen hemen hiçbir sorun yaşamadığım son derece hızlı ve güvenli bir tarayıcı.

Yukarıda da belirttiğim gibi İnternet Explorer Windows’a tümleşik geldiğinden herkes internete bağlanabilmek için başka bir program olmadığını sanır.

Örnek bir msn konuşması:

Internet Explorer kullanan:
– Abi şu siteye giremiyorum. Sende bi kontrol eder misin?

Firefox kullanan:
– Kontrol edeyim.

IE kullanan:
– Baktın mı?

Firefox kullanan:
– Evet firefox’ta sorunsuz açıldı

IE kullanan:
– Firefox’ta nekine?

Firefox kullanan:
– Abi sen de internete bağlanmak için sadece Internet Explorer kullanılıyor sananlardansın galiba.

Yorum Yap