Piyasada Adam Gibi Hosting Servisi Bulamama Sorunu

Yaklaşık 6 seneye yakındır bu web aleminin içindeyim. İlk olarak okulda aldığım ceit111 dersi ile bu aleme adım attım. Bize verilen, yanlış hatırlamıyorsam, 10MB bir alana html ile kişisel websitesi yapmıştık. “Hey gidi günler.” Neyse nostaljiyi bırakıp asıl konuya geçelim. O zamandan bu zamana köprünün altından çok sular geçti. Ücretsiz (free) hostlarla başlayan serüvenim artık dedicated server alacak duruma kadar geldi.

Kendine ait bir server’ı olunca insan normal hostingcilerle yaşadığı problemleri bir daha yaşamayacağını falan zannediyor ama işin aslı öyle değil. Server sorunlarına da değineceğim (başka bir yazıda) ama önce adam gibi host bulamamakla başlayalım.

Öncelikle bugüne kadar kaç hesabım suspend oldu hatırlamıyorum. Yok bandwidth çok yer, yok cpu limitini aşar, yok zart, yok zurt basarlar suspend’i. Sonra başlarsın hesabı açtırmaya çalışmaya, ticket üstüne ticket açarsın, varsa online chat’ten derdini anlatırsın, Allah’tan ingilizcemiz var (Yabancı hostlar için). Sonra üstüne para isterler hesabı açmak için, falan fişmekan… Sitenin kapalı kaldığı sürede kaybettiği hit ve googleda üst sıralara çıkmak için verilen uğraşın da boşa gitmesi size kapak olur. Yani kendi paranızla bir nevi rezil olursunuz.

Sonra hosting serüveniniz o hosttan o hosta taşınmakla sürer gider. Hep en iyiyi ararsınız ama daha kötüsü mü oldu ne, diyerek başka bir hostta buluverirsiniz kendinizi. Her seferinde de aynı soru belirir kafanızda. “Bu piyasada işini adam gibi yapan kesintisiz ve teknik desteği sağlam host yok mu?”

Cevap hep aynı…

Daha yazacak çok şey var ya şimdilik kısa keselim.

Aslında gecenin bi vakti bu konuyu açmayı planlamamıştım ama yine bir hosting faciasından sonra dayanamadım bişeyler yazayım dedim.

2 Comments

Yorum Yap